piątek, 2 września 2011

Obronność percepcyjna

Wczoraj przed koncertem Stempeniu w kościele Wszystkich Świętych przemawiał Ambasador Izraela. Był wzruszony, że część Festiwalu Singera ma możliwość odbyć się w kościele. Mówił o dialogu polsko-żydowskim i o wspólnocie kulturowej. O ekumenizmie. To niecodzienna sceneria do odbioru kultury żydowskiej. Nawiązał jednakże do ostatnich ekscesów, apelując o walkę z antysemityzmem i ksenofobią. Pewna dama, czego byłem świadkiem, nie kryła wzburzenia tymi słowami i głośno je wyrażała: "Co on mówi? Jak tak można?! To skandal! O czym on bredzi?". To się nazywa "obronność percepcyjna". Nikt nie podchwycił jej słów, wszyscy ją zignorowali dookoła. Wszyscy wiedzieli, o czym mówi Jego Ekscelencja...

 

Apel Zarządu Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” zwraca się do wszystkich polityków uczestniczących w trwającej obecnie kampanii wyborczej, a zwłaszcza tych, którzy związani są z województwem podlaskim, o zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec ostatnich przypadków przestępstw o charakterze nacjonalistycznym, ksenofobicznym i antysemickim.
Zniszczenie litewskich napisów i pomników w gminie Puńsk, zapaskudzenie nazistowskimi hasłami i symbolami synagog w Orli i Krynkach, próba podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, zamach na mieszkanie pakistańsko-polskiego małżeństwa z dziećmi, sprofanowanie pomnika ku czci pomordowanych w Jedwabnem – wszystkie te wydarzenia świadczą o działaniu na terenie województwa podlaskiego grupy lub grup wyznawców skrajnie nacjonalistycznej, bliskiej nazizmowi ideologii, którzy dla zamanifestowania swych skrajnych poglądów nie cofną się przed zbrodnią. Potępienia takich czynów możemy oczekiwać od każdego prawego człowieka, jednak od polityków mamy prawo żądać czegoś więcej.
Apelujemy do nich nie tylko o wyraźne nazwanie ohydy ohydą i przestępstwa przestępstwem oraz o domaganie się wykrycia i ukarania sprawców, ale też o przedstawienie swoich projektów prawnych, edukacyjnych i innych, które służyłyby społecznej profilaktyce i prewencji, ograniczając możliwość występowania takich zdarzeń w przyszłości.
Oczekujemy zajęcia stanowiska w tej kwestii od wszystkich – niezależnie od ich przynależności partyjnej i przekonań politycznych – którzy chcą reprezentować Polaków w najwyższych organach władzy ustawodawczej.


Zarząd Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Atak na pomnik w Jedwabnem to więcej niż bezsens dnia i przestępstwo, to hańba roku. Można ją próbować przekuć w sens, jeśli polski aparat sprawiedliwości potraktuje priorytetowo złapanie i przykładne ukaranie przestępców. Witold Bereś

http://www.otwarta.org/jedwabne-pomazane-farba,1458.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz