czwartek, 8 września 2011

Protest przeciwko niszczeniu żydowskiej kultury!

Czas żałować Różę, czy nie czas?
Synagoga "Złotej Róży" we Lwowie okres świetności ma wprawdzie za sobą, ale trwa. Przetrwała Shoah.
Teraz ma zostać zburzona, bo na jej miejscu zaplanowano hotel...

Zaprotestujmy wspólnie przeciwko temu barbarzyństwu!!!

Synagoga Złotej Róży to najbardziej znana żydowska świątynia we Lwowie. Znajduje się w niezwykle atrakcyjnym miejscu, w  pobliżu rynku, na dawnej ulicy Blacharskiej. Zbudowano ją w  końcu XVI wieku i od tamtej pory przez kilkaset lat służyła Żydom. Przetrwała Austriaków, bolszewików, a nawet Niemców, którzy co prawda w 1941 roku ją częściowo spalili, ale spora część murowanej konstrukcji nie uległa zniszczeniu.

Dopiero teraz świątyni grozi zagłada. Jak alarmuje izraelska prasa, władze miejskie Lwowa przystąpiły do burzenia tego, co zostało z synagogi. Na jej miejscu ma stanąć hotel dla kibiców piłkarskich. Decyzję o zniszczeniu Złotej Róży podjęto, mimo że znajduje się na światowej liście UNESCO. Miejsce, w którym stoi świątynia, zostało już otoczone blaszanym płotem. Pracują tam buldożery. „Wygląda na to, że ta część Europy była bardziej tolerancyjna w XVI wieku niż teraz" – napisał brytyjski reporter Tom Gross, który był świadkiem demontażu.

Więcej w artykule "Lwów: buldożery niszczą synagogę".Міський голова Садовий Андрій Іванович

Szanowny Panie Merze, Andrzeju Iwanowiczu!
To jest żydowsko-polski zabytek! Synagogi niszczyli dotąd hitlerowcy. Kres istnienia Wielkiej Synagogi przy Tłomackiem w Warszawie nastąpił podczas krwawego stłumienia powstania w getcie warszawskim, 16 maja 1943 roku. Wtedy to o godzinie 20.15 została osobiście wysadzona w powietrze przez Jürgena Stroopa, jako symbol ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Po jej zburzeniu Stroop powiedział:

"Piękną klamrą oficjalnego zamknięcia Wielkiej Akcji było wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi. Przygotowania trwały 10 dni. Synagoga była gmachem solidnie zbudowanym. Stąd, aby ją za jednym zamachem wysadzić w powietrze, należało przeprowadzić pracochłonne roboty saperskie i elektryczne. Ależ to był piękny widok! Z punktu widzenia malarskiego i teatralnego obraz fantastyczny. Oficer saperów wręczył mi aparat elektryczny wywołujący detonację ładunków wybuchowych. Przedłużałem chwilę oczekiwania. Wreszcie krzyknąłem: Heil Hitler! – i nacisnąłem guzik. Ognisty wybuch uniósł się do chmur. Przeraźliwy huk. Bajeczna feeria kolorów. Niezapomniana alegoria triumfu nad żydostwem. Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler".

Wzywam władze municypalne Lwowa do powstrzymania się od rozbiórki Synagogi "Złotej Róży"!!!
Nie bierzcie przykładu z hitlerowców!!!Jeśli mer Lwowa nie powstrzyma się od zburzenia Synagogi, dodam obok jego zdjęcia zdjęcie Jürgena Stroopa, i podpiszę: ci dwaj niszczyli synagogi!!!

Miejmy nadzieję, że będą się chcieli wycofać z tej afery raczkiem...

Golden Rose shul’s ruins in no peril, Lviv official says

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz