poniedziałek, 12 września 2011

Niestrzeżone sekrety żydowskiego porozumienia

Karolina Szymaniak - szefowa Centrum Kultury Jidysz


Porozumienie żydowskie opiera się na języku żydowskim. Zadzwonił do mnie ostatnio gość, który - jak się okazało z rozmowy - nie wiedział, że język żydowski i język hebrajski są dwoma różnymi językami... Facet z głosu miał jakieś 50 wiosen na karku. I nie wiedział o tym...
Był zbulwersowany, że w książce, którą czytał napisano o pewnej kobiecie jako znającej trzy języki: polski, żydowski i hebrajski. "Jak to!" - pienił się mój rozmówca - "Trzy języki?! A jakie to są różne języki, ten hebrajski i żydowski!!!" Spokojnie wyjaśniłem mu różnice.
Dlaczego chciał to wiedzieć - o tym nie będę teraz pisał, bo to temat na inną pogaduszkę.
* * *

Jidyszland to żydowski świat. Kiedyś Warszawa w pewnych rejonach była takim Jidyszlandem. Przed wojną 1/3 ludności Warsze stanowili żydowscy mieszkańcy. Jedni z nich, jak Julian Tuwim, byli zasymilowani i posługiwali się polszczyzną. Tuwim tworzył w niej swoje wiersze. Drudzy - byli zasymilowani, ale nie rezygnowali z zachowania pewnej odrębności: mówili i po polsku i w jidysz. Jeszcze inni pilnie strzegli swojej odrębności i nie za bardzo chcieli się asymilować - na co dzień korzystali ze swojego żydowskiego języka.
W Warszawie wychodziło kilkadziesiąt gazet po żydowsku, powstawały filmy w jidysz, działały żydowskie teatry.
Dziś ten Jidyszland ogranicza się do jednego adresu - w sercu nieistniejącej już żydowskiej Warszawy. Przy ul. Andersa 15.
To Centrum Kultury Jidysz - powstałe z inicjatywy Gołdy Tencer i Fundacji Shalom.
* * *

Polecam też odwiedzenie tego żydowskiego świata w rzeczywistości wirtualnej:

http://www.jidyszland.pl/

* * *

Rekrutacja na semestr jesienny
Znane są już terminy zajęć w najbliższym semestrze:Grupa 0 – wtorek 17.30
Grupa 1 – poniedziałek 18.45
Grupa 2 – poniedziałek 17.30


Nasze kursy prowadzone są przez profesjonalne lektorki mające przeszkolenie glottodydaktyczne (w nauczaniu języków obcych) i praktykę pedagogiczną.


*Istnieje możliwość przeniesienia niektórych zajęć na środę lub czwartek, jeśli okaże się, że termin ten pasuje zdecydowanej większości uczestników grup 1 i 2. Istnieje też możliwość otworzenia nowej grupy na nieco innych zasadach. Sprawy te zostaną ustalone w czasie spotkania informacyjnego.

Więcej informacji o kursie w zakładce Edukacja. Zajęcia będą się odbywać w siedzibie Centrum Kultury Jidysz, znajdującej się przy ulicy Andersa 15 (róg Anielewicza) – w sercu dawnej żydowskiej Warszawy. Dojazd: Metro Ratusz Arsenał, 18, 35, 180, 111 (przystanek Muranów) Udział w zajęciach w roku 2011 jest bezpłatny. Zajęcia zaczynają się od 3 października.
Więcej informacji uzyskają Państwo pisząc na adres: jidysz (malpa) shalom.org.pl. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny tutaj. Decyduje kolejność zgłoszeń!
Przypominamy też, że ruszają też otwieramy kolejny semestr warsztatów tłumaczeniaczytania rękopisów i piosenki. Do wszystkich grup można dołączyć w tym semestrze. Warsztaty rękopisów wymagają znajomości języka na poziomie A2, warsztaty tłumaczenia - co najmniej na poziomie B1.2. Warsztaty piosenki nie wymagają znajomości języka.
Spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych kursami odbędzie się 3 października o godzinie 17.30 w siedzibie Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom przy ulicy Andersa 15.  Jeśli nie mogą być Państwo obecni na spotkaniu, prosimy o kontakt mailowy.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.


http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/warsztaty-czytania-rkopisow

15.09.2011 godzina 12.00
Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom


* * *

Chcesz poznać sekrety żydowskiego porozumienia?
Porozumiewaj się po żydowsku!
Przyjdź na Andersa 15 i naucz się naszego języka!

* * *

Miałem zaszczyt i przyjemność odwiedzać to wspaniałe Centrum. Ciebie też zapraszam, wszak jesteśmy przyjaciółmi!

Fejsbukower w towarzystwie Pań: Gołdy Tencer - Dyrektorki Fundacji Shalom i Magdaleny Srebrnej - Dyrektorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Shalom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz