czwartek, 18 sierpnia 2011

Izraelczycy zawojowali Gdańsk!!!

Napisałem "zawojowali", ale trzeba pamiętać, że to słowo w polszczyźnie ma trzy znaczenia: 1. «podbić jakieś terytorium». 2. «zyskać czyjąś sympatię, przychylność». 3. «zacząć być bardzo popularnym na jakimś obszarze»...
Napisałem zatem to słowo na pewno nie w pierwszym znaczeniu... To tak tytułem wstępu.
Mój przyjaciel, Tomasz Zbierski, dyrektor VI Liceum w Gdańsku, duch sprawczy owego zawojowania woli użyć bardziej adekwatnego tytułu:
Pierwsza w historii wizyta izraelskich licealistów w Gdańsku

Młodzież z Polski i Izraela rozpoczęła pierwszy dzień zwiedzania Gdańska od złożenia kwiatów i zapaleniu znicza pod pomnikiem Kindertransportu, następnie udała się do obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Zapraszam na fotorelację. 

Od 16go sierpnia do 23 sierpnia przebywa w Gdańsku grupa 12 uczennic i uczniów z regionu Mate Yehuda w Izraelu wraz z dwoma nauczycielami, w ramach projektu wymian Polska-Izrael zawartych w 2009 r. między rządami obu państw. Uczniowie izraelscy zwiedzili 15 sierpnia Warszawę. Od 16-go sierpnia kolejno uczestnicy projektu:
zwiedzili Gdańsk, odbyli warsztaty integracyjne z polskimi partnerami w VI LO, są zakwaterowani w dobrym gdańskim schronisku młodzieżowym, pokoje dwuosobowe z łazienkami (w pokojach mieszka razem uczeń/uczennica polski i izraelski). 17-go uczestnicy są w Stutthof, Westerplatte i Sobieszewie; 18-go dzień multikulturalny i rekreacyjny - pojezierze kaszubskie Wdzydze-Szymbark; 19-go Malbork; 20, 21 sierpnia Izraelczycy przenoszą się do domów/mieszkań swoich polskich partnerów (poznanie specyfiki życia polskiej rodziny-programy indywidualne organizowane przez rodziców polskich uczniów); 22-go Stocznia Gdańska, Solidarność, Biuro Lecha Wałęsy, a od godzin południowych przystań wioślarska gdańskiej AWF i naszej placówki - nasze klasy wioślarskie umożliwią Izraelczykom "trening" na łódkach na Wiśle, po południu grill i rekreacja; 23-go w ostatnim dniu wizyta i warsztaty na gdańskim kirkucie-renowacja 2 macew pod opieką gdańskiej Gminy Wyznaniowej. Ku naszemu małemu zaskoczeniu, strona izraelska regionu Mate Yehuda wybrała do projektu na 12 uczniów czwórkę dzieci muzułmańskich/palestyńskich/obywateli izraelskich, co spowodowało w pierwszym dniu pewnego rodzaju komplikacje ideowe w przygotowanych naszych warsztatach powitalnych, które miały charakter wybitnie syjonistyczny. Żabotyński był w latach 30-tych częstym gościem w Gdańsku, 100 metrów od szkoły mieściła się marina wioślarska żydowskiego klubu Bar Kochba - kuźnia kadr syjonistycznych. Jak o tym mówiliśmy, to miny tej czwórki nie były zbyt wesołe. Gdybyśmy o tym wiedzieli, to trochę inaczej byśmy przygotowali program pobytu. Z pobytu uczniów izraelskich przygotowywane są relacje/reportaże, które będziemy emitować w naszym radiu internetowym.. Pobyt Izraelczyków w Gdańsku nie ma żadnej ochrony służb policyjnych. Wszyscy polscy uczniowie biorący udział w wymianie nawiązali wcześniej kontakty ze swoimi partnerami izraelskimi via FB. Rewizyta polska w Izraelu planowana jest od 16 października. Szkoda, że ten projekt wymian DOM/DOM jest taki "malutki" i obejmuje w tym roku tylko po 8 miast/regionów z Polski i Izraela (to w sumie po ok. 100 uczniów z każdej ze stron). W obliczu corocznych, gigantycznych liczbowo przyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski w ramach ich ideowego przygotowania do służby w IDF, to kropla w morzu potrzeb przy budowaniu lepszych stosunków polsko-żydowskich na przyszłość.
Pozdrawiam,
Tomasz Zbierski
http://www.radio.vilogdansk.pl/component/content/article/191-wiadomoci/275-modzie-z-izraela-w-vi-lo-w-gdasku.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz