środa, 10 sierpnia 2011

Konik w Synagodze?!

Michał Hochman - polski Paul Anka, czyli Konik na biegunach w Synagodze pod Białym Bocianem
z cyklu Koncerty Hawdalowe we Wrocławiu - 27 sierpnia o 21:00 i następnego dnia o północy
Gościem sierpniowego koncertu z cyklu Koncerty Hawdalowe będzie legenda lubelskiej bohemy lat 60-tych, emigrant z marca 1968 – Michał Hochman.Michał Hochman pochodzi z żydowskiej rodziny, która uratowała się przez wywózkę na wschód. Po wojnie rodzice Hochmana osiedlili się w Lublinie. Zadebiutował mając 15 lat. Już na początku lat 60-tych zaczęto uważać Hochmana za świetnie zapowiadającego się muzyka, jego kariera nabierała rumieńców. W 1968 został zmuszony do emigracji. Przez Wiedeń wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Nowym Jorku.
Michał Hochman okrzyknięty został „Polskim Paul’em Anką”, po tym jak zaśpiewał swoją interpretację przeboju „Diana”. Muzyki uczył się m.in. na kursie od mistrza Krzysztofa Komedy. Przekonał krakowskich kabareciarzy z grupy Cyrulik, aby pozwolili mu zaśpiewać napisaną przez nich piosenkę „Konik na biegunach”. Utwór nagrał później dla programu III Polskiego Radia i tak stał się przebojem. Wiele lat później w USA, piosenkę usłyszała Urszula i postanowiła przypomnieć polskiej publiczności . „Konik na biegunach” jest jedną z najpopularniejszych polskich piosenek wszechczasów. Zdobywał liczne nagrody w konkursach piosenki w całym kraju. W 1966 roku wystąpił podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Michałowi Hochmanowi towarzyszyć będą gitarzysta Andrzej Olewiński, akordeonista Rafał Grząka, grający na basie Wojciech Gumiński oraz na perkusji Barbara Galas.
Koncerty Hawdalowe odbywają się od 1996 roku raz w miesiącu, tuż po sobotnim zachodzie słońca, czyli w momencie Hawdali – jest to czas kończący żydowski szabat, a rozpoczynający nowy tydzień. Towarzyszy im tradycyjnie wspólna modlitwa, prowadzona przez rabina.
Na to niepowtarzalne wydarzenie zapraszamy w sobotę 27 sierpnia o godzinie 20:58 do wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem.
Bilety do kupienia w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej, Rynek-Ratusz 24 w cenie 15 zł/25 zł – przedsprzedaż, 20 zł/30zł – w dni koncertu.
Koncerty Hawdalowe - Sobota, 27 sierpnia 2011 godz. 21:00 - Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7.
Michał Hochman (USA) - wokal, Andrzej Olewiński - gitara, Rafał Grząska - akordeon, Wojciech Gumiński - bas, Barbara Galas - perkusja.
W programie - recital "Konik na biegunach"
Bilety - Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej / Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Rynek- Ratusz 24. 15 zł ulgowe/ 25 zł normalne - przedsprzedaż; 20 zł ulgowe/ 30 zł normalne na godzinę przed koncertem.
www.proarte.org.pl www.simcha.art.pl
Organizator: Fundacja „PRO ARTE”; Współorganizatorzy: Agencja Art&Business Direction, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu,
Fundacja Bente Kahan/Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, Mecenat: Gmina Wrocław, Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz