sobota, 6 sierpnia 2011

Musisz wpaść do Warszawy pod koniec miesiąca!

NA PRZEŁOMIE SIERPNIA I WRZEŚNIA TRZEBA BYĆ NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA - KTO CHOĆ RAZ GO ODWIEDZIŁ, POWRÓCI W TYM ROKU, KTO NIGDY NA NIM NIE BYŁ - MA SZANSĘ NADROBIĆ ZALEGŁOŚĆ!
Katarzyna Kęsicka - Metro:

Pomyśl o niezapomnianym końcu wakacji!

Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie www.festiwalsingera.pl. Choć impreza odbywa się dopiero pod koniec wakacji (27 sierpnia - 4 września), warto zaplanować ją sobie już dziś, bo sprzedaż wejściówek na imprezy biletowane ruszyła 1 sierpnia (tel. 22 850 56 56 lub www.eBilet.pl). Część imprez niebiletowanych wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc, co można robić od 8 do 22 sierpnia (tel. 22 620 55 85, 22 652 16 48).Oczywiście, gros koncertów i spektakli plenerowych nie ma limitowanej liczby miejsc.

Warszawa Singera idzie na Pragę

Potańcówki na dechach, gwiazdy nowojorskiej sceny klezmerskiej, reaktywowana w USA żydowska orkiestra mandolinistów z Góry Kalwarii - Festiwal Warszawa Singera będzie miał w tym roku niespotykany rozmach. Pora rezerwować czas i bilety

Warszawiacy pokochali Festiwal Kultury Żydowskiej - tak bardzo, że w zeszłym roku ul. Próżna i plac Grzybowski nie mogły pomieścić tłumów, które przyszły rozsmakować się w żydowskiej kulturze. Organizatorka imprezy Gołda Tencer i jej współpracownicy z Fundacji Shalom wyciągnęli z tego wnioski. Podczas tegorocznej, ósmej edycji, przestrzeni i wydarzeń starczy dla wszystkich bo festiwal - nie opuszczając Próżnej i pl. Grzybowskiego - rozprzestrzenia się na warszawską Pragę.

Praga dla młodych
Już pierwszego dnia (27 sierpnia) na wiślanej plaży w klubie La Playa będzie można zakosztować gorącej atmosfery Tel Awiwu: posiedzieć na leżakach przy dźwiękach klezmerskiej muzyki, spróbować specjałów kuchni żydowskiej, wziąć udział w warsztatach tanecznych. Wieczór zakończy jazzowy koncert Macieja Trifonidisa. Tych, którym szalone klezmerskie rytmy nie pozwalają usiedzieć w miejscu, zapraszamy na drugą stronę Wisły na barkę Herbatnik w Porcie Czerniakowskim, gdzie do tańców na dechach będzie przygrywał austriacki zespół Groove Headz - z energią łączący klimaty żydowskie, ska, jazzowe i bałkańskie.
Przez cały tydzień najróżniejsze formy kultury żydowskiej gościć będą w praskich klubach takich jak Hydrozagadka, Skład Butelek, 4 pokoje, Zwiąż Mnie i Sens Nonsensu. Każdego dnia można tam będzie wpaść na nową wystawę, wykład (o tym, jak stworzono Golema, o duchach i demonach, o pochodzeniu i zwyczajach żydowskich świąt, o koszernej kuchni, o tym, czy żydowski Bóg może być kobietą) czy koncert (Candelaria Saenz Valiente, SzaZa, Daktari, Trio Adama Mazurka). Będą też potańcówki z DJ Yyddish i uliczne gry dla dzieci: w kapsle, w gumę, w klasy. 

- Do praskich klubów zapraszamy głównie młodych artystów i młodą publiczność. Przekonają się, że sztuka i muzyka czerpiąca z kultury żydowską może być na wskroś nowoczesna, żywa, poszukująca - mówi Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. promocji Fundacji Shalom. - Przed wojną jedna trzecia mieszkańców Warszawy mówiła w jidysz. Ci ludzie normalnie żyli: modlili się, cieszyli, jedli, tańczyli. Chcemy stworzyć pomost między nimi, a współczesnymi warszawiakami, pokazać, że tradycja może być dziś inspirująca i wzbogacająca - dodaje.

Gwiazdy dla każdego
Otwarte imprezy plenerowe VIII edycji Festiwalu to klasa sama dla siebie. W piątek 2 września na pl. Grzybowskim uczta dla fanów uwspółcześnonej muzyki klezmerskiej: opera „W nocy na starym rynku" według powieści I. L. Pereca, z muzyką Franka Londona. Misterium żydowskiego folkloru i legend zmieni się w awangardowe multimedialne widowisko z elementami kabaretu w stylu Kurta Weilla czy Toma Waitsa.
Nowojorczyk Frank London będzie też gwiazdą sobotniej (3 września) Nocy Klezmerów. To jeden z najlepszych jazzowych trębaczy na świecie, laureat nagrody Grammy, założyciel słynnego zespołu The Klezmatics. Uważany jest za duszę i sercę nowej żydowskiej muzyki, ale współpracuje też z jazzowymi, bluesowymi i rockowymi muzykami, takimi jak John Zorn, Dawid Byrne czy Iggy Pop. Na pl. Grzybowskim wystąpi z supergrupą Brass All Stars, z którą zagra prawdziwą awangardę: dziką, przekraczającą granice kulturowe, łączącą muzykę jidysz z rytmami arabskimi i afrykańskimi, a nawet punkiem czy reggae.
Z kolei tradycyjny zespół klezmerski OPA! z Petersburga zaprasza do tanecznego korowodu, który dwukrotnie przy dźwiękach orkiestry przejdzie przez miasto: w piątek 2 września spod stacji metra Centrum do pl. Grzybowskiego (gdzie Gołda Tencer poprowadzi dla wszystkich uroczysty wieczór szabasowy) oraz w sobotę 3 września na Pradze (gdzie zakończy koncertem w podwórku kamienicy przy ul. 11 Listopada 22). Podczas obu spacerów będzie można poznać miejsca związane z historią warszawskich Żydów.

Mandoliniści z Ger
Koneserzy moga też wybrać imprezy biletowane. Absolutnym unikatem będzie koncert jedynej chyba na świecie żydowskiej orkiestry mandolinistów. To reaktywowany przedwojenny zespół z Góry Kalwarii (nazywanej przez Żydów - Ger). Wskrzesić go postanowił Avner Yonai, właściciel firmy przeprowadzkowej z San Francisco, gdy odkrył fotografię zespołu, na której był jego dziadek, Dawid Rybak. Do współpracy włączyli się najlepsi mandoliniści świata, z trudem odtwarzając przedwojenny repertuar zespołu, po którym nie zostały prawie żadne pamiątki. The Ger Mandolin Orchestra zagra w Polsce dwa razy: 3 września w Górze Kalwarii i 4 września w Synagodze Nożyków.
Dla miłośników muzyki klasycznej wystąpi w Teatrze Żydowskim Ran Dank, izraelski pianista koncertujący z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie (31 sierpnia). W programie Chopin, Schuhoff, Liszt i Beethoven. Inne godne polecenia imprezy na tej scenie to występ kultowego zespołu klezmerskiego Kroke z Anną Marią Jopek (30 sierpnia), Yiddish Tango w wykonaniu niemieckiego muzyka Karstena Troyke (1 września) czy pierwszy koncert w Polsce kanadyjskiego zespołu Sisters of Sheynville, który z powodzeniem łączy żydowski folklor, jazz i blues (2 września).

Kalendarz na koniec wakacji
Jeśli dodamy do tego codzienne koncerty w klubie Mamele i kawiarni Próżna Hoiz, premiery teatralne, przegląd filmów w kinie Iluzjon, spacery z przewodnikiem po warszawskich judaicach (uwaga - zwiedzanie mykwy tylko dla kobiet!), odczyty i spotkania z pisarzami, program VIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej staje się imponujący. Dzięki światowej randze występujących artystów i różnorodności wydarzeń impreza wyrasta na jedną z większych tego typu w Europie.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie www.festiwalsingera.pl. Choć impreza odbywa się dopiero pod koniec wakacji (27 sierpnia - 4 września), warto zaplanować ją sobie już dziś, bo sprzedaż wejściówek na imprezy biletowane rusza 1 sierpnia (tel. 22 850 56 56 lub www.eBilet.pl). Część imprez niebiletowanych wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc, co można robić od 8 do 22 sierpnia (tel. 22 620 55 85, 22 652 16 48).
Katarzyna Kęsicka
Źródło: Metro, art. Katarzyny Kęsickiej "Warszawa Singera idzie na Pragę"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz