poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Jesteśmy w Otwocku 19 sierpnia

Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich (sekcja Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów) zaprasza na Marsz pamięci i modlitwy w 69. rocznicę zagłady otwockich Żydów
Otwock, 19 sierpnia 2011 r. (piątek), godz. 19.00
Rozpoczęcie marszu na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. GórnejPo marszu, ok. godz. 20.15, w Klubie O.C.K. „Smok”, ul. Warszawska 11/13:
wernisaż wystawy fotografii Mariana Domańskiego "Rzeźbione wodą i wiatrem" oraz spotkanie dyskusyjne
"Zagłada otwockich Żydów - w Spowiedzi Calka Perechodnika" z udziałem Zbigniewa Gluzy i ks. Wojciecha Lemańskiego.
 

Marsz pamięci i modlitwy:
Rozpoczęcie marszu o godz. 19.00 na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej;
Przejście z zapalonymi lampkami przez tory kolejowe i dalej ul. Dłuskiego;
Modlitwy żydowskie i chrześcijańskie przy kamieniu pamięci otwockich Żydów, ul. Reymonta.

Urządzone przez Niemców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły. 19 sierpnia 1942 r.
hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 7-10 tysięcy otwockich śydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała… wykupić bilety. Jednocześnie niektórych Żydów rozstrzeliwano na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zastrzelono ok. 600 Żydów, a w następnych dniach kolejne ponad 2000 osób, które ukryły się przed transportem śmierci.

Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z władzami Otwocka i innymi instytucjami lokalnymi, organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy w rocznicę tego wydarzenia, które tak bardzo zmieniło historię naszego miasta. W ten sposób staramy się kontynuować tradycję dobrego współżycia Polaków i Żydów w Otwocku, której symbolami jest czterdziestu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata związanych z naszym miastem, a wśród nich m.in. wychowana w Otwocku Irena Sendlerowa i proboszcz otwockiej parafii ks. Ludwik Wolski. 

"Rzeźbione wodą i wiatrem" - wernisaż wystawy fotografii Mariana Domańskiego

Marian Domański (dawniej: Finkielman) – ur. 1928. Z zawodu fotograf. Autor wspomnień, tłumacz. Dzieciństwo spędził w Otwocku. Osierocony już na początku wojny. W wieku 14 lat wydostał się z otwockiego getta. Od kwietnia 1942 do maja 1945 r. ukrywał się – zdany tylko na siebie – we wsiach wschodniej Polski, najmując się do prac polowych.... Samodzielnie zdobył „aryjskie” dokumenty na nazwisko Domański. Po wojnie sądownie przyjął nazwisko, pod którym ocalał. Mieszkał w Polsce do kwietnia 1969 r. kiedy wyemigrował do Danii. Rok później przeniósł się do Toronto, gdzie mieszka
do dziś. Do Polski przyjechał ponownie po raz pierwszy w roku 1993. Następnie gościł w Otwocku przy okazji wydania swoich wspomnień „Moje drogi dzieciństwa 1939-1945” wydanych w roku 2005 przez lokalną otwocką oficynę wydawniczą „Nowa Ziemia”. W tym samym roku ukazała się w Bibliotece "Więzi” powieść Symchy Symchowicza „Pasierb nad Wisłą” o przedwojennym żydowskim Otwocku w przekładzie Mariana Domańskiego.
Dzięki kontaktom ze Społecznym Komitetem Pamięci śydów Otwockich i Karczewskich Marian Domański odnalazł w Izraelu po ponad 60 latach przyjaciół z dzieciństwa – rodzeństwo Cytrynów, w których otwockim domu mieszkał po śmierci swoich rodziców. Regularnie przyjeżdża do Otwocka i pozostaje w kontakcie z wieloma nowymi przyjaciółmi, których tu odnalazł.

W maju 2011 r. kanadyjska anglojęzyczna edycja wspomnień Mariana Domańskiego – „Fleeing From the Hunter” – zdobyła srebrny medal w kategorii „Autobiografie i wspomnienia” w nowojorskim konkursie niezależnych wydawców Independent Publishers’ Book Award. Inicjatorem wystawy „Rzeźbione wodą i wiatrem” jest Leszek Korczak. Wystawa będzie otwarta do 24 sierpnia.

"Zagłada otwockich Żydów - w Spowiedzi Calka Perechodnika" spotkanie dyskusyjne organizowane we współpracy z Ośrodkiem KARTA.

 

Udział biorą: Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA, wydawca serii książek „Żydzi Polscy” oraz ks. Wojciech Lemański, współzałożyciel Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Prowadzi: Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „WIĘŹ”, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Ośrodek KARTA opublikował w tym roku kolejne, trzecie już wydanie niezwykłego świadectwa Calka Perechodnika – mieszkańca Otwocka, policjanta Żydowskiego w tutejszym getcie, wybitnego kronikarza Zagłady. Tekst pełen jest goryczy, ale i bardzo wnikliwych obserwacji. Perechodnik oskarża wszystkich: Niemców, Polaków i Żydów, a także siebie samego.

„Spowiedź” została spisana w roku 1943, a jej autor nie doczekał wyzwolenia. Zmarł pod koniec roku 1944, prawdopodobnie na tyfus bądź z rąk szabrowników. Zapis jego wspomnień stał się tekstem klasycznym, cytowanym niemal we wszystkich poważniejszych opracowaniach na temat Holokaustu.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Organizatorzy: Społeczny Komitet Pamięci śydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Otwockie Centrum Kultury oraz Ośrodek KARTA, Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
Patronat: Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich jest sekcją Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Kontakt: tel. 600-872.173; E-mail: zydzi.otwoccy@op.pl; Facebook: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz