wtorek, 30 sierpnia 2011

Ukrywanie żydostwa

Według słownika polszczyzny słowo "żydostwo" oznacza albo (1) «cechy żydowskie», albo też (2) «żydowskie pochodzenie». Cóż za słownikowa hipokryzja i poprawność polityczna! W powszechnym odbiorze wśród Polaków słowo to występuje w całkiem innym, konkretnym znaczeniu określonej populacji:

Żydostwo się bowiem "pleni". Chodzi o to, żeby obedrzeć Żydów z człowieczeństwa, stąd końcówka kojarząca się z robactwem czy plugastwem... Nie da się po polsku tak powiedzieć o populacji Niemców, Rosjan, Polaków czy Arabów. O żadnej innej populacji, gdyż Polacy są przekonani o tym, że cyt.:
"Żydostwo się pleni w tym naszym biednym kraju", "Żydostwo się pleni ze swoimi roszczeniami", "Żydostwo się pleni i robi sobie drugie państwo", "Żydostwo się pleni i podjudza Polaków przeciwko sobie", "Żydostwo się pleni i rozkrada Polskę", etc. Taka jest tradycja językowa Polaków.
Nawet, gdy ktoś nie podziela tych poglądów i sam nie używa słowa "żydostwo" w powyższym znaczeniu, toleruje takie jego stosowanie w przestrzeni językowej z przyzwyczajenia. To jest pierwsze i podstawowe znaczenie słowa "żydostwo", a twórcy słownika PWN zaklinają rzeczywistość i mydlą nam oczy. W tym związku frazeologicznym, że oto "żydostwo się pleni". Naturalnie, to obelżywy zestaw słów, ale jesteśmy zhabituowani, bo język jest żywy i sam sobie ustala reguły. I znaczeń poszczególnych słów nikt nikomu nie narzuci, każdy je sobie sam wybiera.
Czy wszyscy Polacy tak podchodzą do rzeczy? Oczywiście, że nie. Tylko jakaś grupa, która jednakowoż narzuca ton pozostałym. Ma to swoje uzasadnienie w historii.
Podczas wojny jedni Polacy ukrywali Żydów po aryjskiej stronie, drudzy wydawali Żydów Niemcom, a pozostali biernie patrzyli na mur odgradzający ich od żydostwa.
I tak już pozostało aż do współczesności.
Po sześćdziesiątym ósmym, nadal jedni ukrywali swoje lub cudze żydostwo, inni je tropili i demaskowali, a pozostali uznali, że nie ma problemu, ponieważ żydostwo zniknęło im wreszcie sprzed oczu.
Teraz też tak jest. Słowo "Żyd" jest dla znaczącej części Polaków słowem obelżywym. Łatwiej przechodzi przez usta w postaci przymiotnika "żydowski" lub w postaci tego nieszczęsnego "żydostwa". Gdy ktoś wypowie słowo "Żyd" w Polsce, wiadomo na pewno, że albo sam jest Żydem, albo opowiada antysemicką dykteryjkę. Dlatego w towarzystwie nie wypada wypowiadać tego słowa, ażeby nie zostać posądzonym o jedno albo drugie. W dobrym tonie jest przystawienie dłoni do brody, rozczapierzonymi palcami skierowanymi w dół, imitującymi brodę. Wtedy już wiadomo, że chodzi o żydostwo.
Niechże więc twórcy słownika PWN nie udają, że nie ma tego trzeciego znaczenia słowa "żydostwo", które jest używane najczęściej, i jako takie powinno być, mimo że wulgarne, znaczeniem pierwszym.
To w samym języku, w jego tradycji, głęboko w polszczyźnie tkwi antysemicka tradycja...
 * * *
Moje własne żydostwo nie oznacza wyroku ani hańby. Oznacza ostracyzm, gdy je objawiam.
Skąd się to wszystko bierze? Oczywiście, z mentalności, ale także z uległości wobec wpływu języka rosyjskiego na polszczyznę.
Słowo Żyd to po rosyjsku obelga, neutralnie mówi się Jewriej. 
Czy moja narodowość jest dla Was już obelgą?

PS.
Możemy do przeglądarki wpisać samo hasło "żydostwo", nie zaś całą frazę, że się pleni. Wyniki będą analogiczne:

"Ukryci Żydzi rządzą Polską? Jest ich 6 milionów!
www.pardon.pl/.../ukryci_zydzi_rzadza_polska_jest_ich_6_milionow - Ponad 800 lat wgryzania się żydostwa w polską ziemię i polski naród zrobiło swoje"

"Kiedy Zniknie Zagrożenie ... - :: Krew i Honor Polska - Combat18 ::
www.bhpoland.org/.../pl_kiedy_zniknie_zagrozenie_zydowskie.htm
Kiedy Zniknie Zagrożenie Żydowskie? Antysemityzm jest tak stary jak same żydostwo. Od samego początku Żyd był kłamcą, wyzyskiwaczem, awanturnikiem"

"Przeszarżowanie estetyczne" czyli żydostwo* znów w akcji ...
niepoprawni.pl › Blogi › antysalon - blog
A z krzyża można sobie kpić do woli, bo my chrześcijanie nadstawiamy drugi policzek."

"Kto zamorduje K. i jak skończy czerwone żydostwo w ...
www.kontrowersje.net/.../kto_zamorduje_k_i_jak_skonc...
26 Sty 2011 – Kto zamorduje K. i jak skończy czerwone żydostwo w Polsce. ankieta goebbelsa nie życzenia śmierci K."

"Henry Ford w walce z międzynarodowym żydostwem | Prawica.net
www.prawica.net/opinie/23641
W "Międzynarodowym Żydzie" autor opisał destruktywną rolę żydostwa na arenie międzynarodowej."

5 komentarzy:

 1. To bardzo słuszny komentarz do tego jaki wplyw ma antysemityzm na jezyk. Ja podziele sie rowniez czym co ze zdumieniem odkrylem w moim lokalnym swiatku. Odkad pamietam, wzgorze na ktorym kiedys byl cmentarz zydowski w naszym miescie byl nazywany "Żydowiną". Ta nazwa nic nie znaczyla juz - bo cmentarza od lat 50tych juz nie bylo, Zydow nie ma od lat 20tych. Zostala po nich tylko ta nazwa uzywaja ja wszyscy zupelnie bezmyslnie i bez powiazania z historia. Dopiero pare lat temu nagle olsnila mnie mysl - a coz to znaczy "Żydowina"? Pierwsza rzecz, ktora zrobilem pod wplywem impulsu - podzielilem ten wyraz na pol - Zydo/ wina. Przekaz az nazbyt jasny - Zydowska wina. Potem zaczalem grzebac w internecie i okazalo sie, ze Zydowina - to juz stare polskie slowo okreslajace pogardliwie wlasnie Zyda.A ja myslalem,ze to lokalne slowotworstwo. Ech...szkoda gadac.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dominika skomentowała: "Takie określenie niestety funkcjonuje w potocznej polszczyźnie i ma wydźwięk jednoznacznie pejoratywny. Obawiam się jednak, że wprowadzenie go do słownika oznaczałoby usankcjonowanie tego określenia. Moze więc lepiej, że go nie ma...."

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzysztof skomentował:
  "Ale tak po prostu jest ,czy nie lepiej usankcjonować prawdę niż ją przemilczeć ? Jeżeli jakaś część polskiego społeczeństwa jest antysemicka to mamy o tym milczeć ,czy powiedzieć jak jest ? A jest ,ciągle podsycana przez jakichś nowych proroków.Zatem czy mówiąc o zatwierdzaniu większościowej interpretacji słowa "żydostwo" nie kieruje nami obawa przed formalnym przyznaniem się do winy ? Chociaż rozumiem też Pani intencje....czasami zło i głupota zanikają wraz z rozwojem społeczenstwa,może lepiej nie nadawać im wyższej rangi niż na to zasługują ? Trudna sprawa"

  OdpowiedzUsuń
 4. Arkadiusz skomentował:
  "Dobry i trafny komentarz. Wstydzę sie za autorów słownika PWN. Nie wierzę w ich niechlujstwo. Ktoś celowo pominął ważne zagadnienie. Nie ma w jezyku polskim określenia polactwo, niemiectwo, szwedzctwo etc., ale jest żydostwo i rzeczywiście brzmi podobnie do słów plugastwo, robactwo i wielu innych kojarzonych z "obrzydlistwem". Tak oto jedno słowo będące w powszechnym użyciu oddala Polaków od ludzkości..."

  OdpowiedzUsuń
 5. Kamil skomentował:
  jak się wyszukuje frazę "żydostwo się pleni", to dostaje się wyniki odpowiednie dla "żydostwo się pleni".

  Ad vocem Fejsbukowera:
  Zobacz w post scriptum do artykułu moją odpowiedź na Twój zarzut o manipulację.

  OdpowiedzUsuń