sobota, 6 sierpnia 2011

Tam wypoczniesz wraz z Żydami

Lubelski hotel w budynku dawnej jesziwy

Małgorzata Domagała w najnowszym wydaniu Wyborczej, w artykule "Hotel w jesziwie. Nie tylko dla ortodoksyjnych Żydów" pisze o najnowszej inwestycji w Lublinie. "To ma być hotel otwarty dla zwykłych gości, ale też zostanie przystosowany do tego, by mogli w nim spędzać szabas ortodoksyjni Żydzi. Dla nich na przykład zainstalowano tradycyjne zamki w drzwiach. W dawnej Jesziwas Chachmej Lublin - słynnej niegdyś na całym świecie szkole rabinicznej, która działała w Lublinie przed II wojną światową - powstaje hotel o nazwie Ilan. W tym celu trzeba było gruntownie wyremontować wnętrze i dostosować je do współczesnych wymogów." - czytamy w doniesieniu prasowym.

O samym budynku stało się głośno kilka tygodni temu za sprawą innego artykułu w Wyborczej aut. Marcina Bielesza "Jesziwa znika pod styropianem"... Pałaliśmy za sprawą tego artykułu tzw. "świętym oburzeniem", że konserwator zabytków nie reaguje na psucie zabytkowej elewacji przez okładanie jej materiałami izolacyjnymi. "Ocieplanie szpeci kolejny ważny dla dziedzictwa kulturowego Lublina budynek - alarmują internauci. I na ich alarmach się kończy, bo żadne prawo nie chroni walorów architektonicznych Lubelskiej Szkoły Mędrców.

"Koszmar", "barbarzyństwo" - tak użytkownicy Forum Polskich Wieżowców komentują prace przy termomodernizacji budowanego w latach 1924-1930 budynku Jeszywas Chachmej Lublin, czyli największej przed II wojną światową uczelni, w której wykładano zasady Talmudu. Elewację gmachu zasłoniły rusztowania, a spora jej część znikła pod styropianem." - mogliśmy przeczytać w cytowanym tekście.


PT: Z zewnątrz budynek Jesziwy bardzo się nie zmieni.
MK – Elementy zdobnicze nie zostaną zmienione. Miejsca na podpiwniczeniu i trzecim piętrze, gdzie występują zdobienia i jest dużo detali nie będą ocieplone styropianem – zaznacza Marek Karnafel. – Nowa elewacja będzie w podobnych kolorach, co aktualna.
PT: Front budynku – nad wejściem – także nie będzie ocieplany.
MK – Właściciele zrezygnowali z tych prac, bo tutaj nie udałoby się odtworzyć wszystkich elementów zdobniczych. Właściciele Jesziwy nie potrzebowali zgody konserwatora zabytków na przeprowadzenie remontu. – Budynek nie podlega naszej jurysdykcji – wyjaśnia Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Warto przy okazji rozgłosu opowiedzieć parę słów o historii tej znakomitej budowli. Zapraszam zatem do odwiedzenia strony Ośrodka Brama Grodzka - Teatru NN "Lublin - Pamięć Miejsca", na której owa historia została skrupulatnie opisana. Historia związana z intensywnym życiem religijnym lubelskich Żydów.

Fotografia: Budynek Jesziwy lubelskiej - Jeszywas Chachmej Lublin Autor: Joanna Zętar, Sygnatura: sciezka_003 - Źródło pochodzenia: Archiwum Fotografii Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz