niedziela, 14 sierpnia 2011

Poznaniacy w synagodze czują się jak ryba w wodzie

Polacy się zżymają na Żydów, że ci traktują Polskę jak jedno wielkie cmentarzysko. Faktycznie, to nie do końca prawda. Po świecie żydowskim pozostały wszak nie tylko cmentarze. Jest też basen. Polacy pieczołowicie kultywują tam pamięć o swoich żydowskich sąsiadach, zażywając w nim regularnych kąpieli. Ani oni jednak, ani nawet Żydzi tego basenu w Poznaniu nie wybudowali. To znaczy, Żydzi trochę wybudowali, ale nie sam basen, tylko zadaszenie wokół niego. Nie wiedząc zresztą, że ostatecznie budowla, którą wznosili, za basen właśnie posłuży.

W istniejącej do dziś pływalni wspólne zdjęcie
zrobił poznaniakom warszawski artysta Rafał Betlejewski
Charakterystyka atrakcji turystycznej:
Dawna Nowa Synagoga znajduje się w dawnej dzielnicy żydowskiej Poznania (obszar od Starego Rynku do ul. Stawnej). Zbudowana w 1907 roku w stylu neoromańskim i neomauretańskim była najokazalszą synagogą w Wielkopolsce i ówczesnych Niemczech. Świątynia mogła pomieścić 1200 wiernych, jej wnętrze zdobiła bogata dekoracja. 9 września 1939 r. zostało w niej odprawione ostatnie nabożeństwo. W kwietniu 1940 zaczęto niszczyć budynek synagogi - usunięto religijne symbole i wyposażenie, uproszczono bryłę. W 1941 roku Niemcy zaadaptowali jej wnętrze na krytą pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu. Basen funkcjonuje do dziś pod nazwą Pływalnia Aquatic. Przed pływalnią znajduje się skwer im. Rabina Akivy Egera. Był on wybitnym uczonym, znawcą Talmudu i przede wszystkim nadrabinem poznańskiej gminy żydowskiej.
Rzeczywiście, to musi być coś magicznego kąpać się w synagodze. Zastanawiam się, jakby Polacy czuli się w basenie wyżłobionym na środku jakiejś katedry. Przykładowo, archikatedry Jana Chrzciciela w stolicy. To byłoby coś. Zanurzenie się w takim basenie przywodziłoby na myśl chrzest. Mogłoby być, poza relaksem, także istotnym przeżyciem duchowym, formą kontemplacji. Niestety, hitlerowcy nie wybudowali i tutaj pływalni, więc moje rozważania religijne, jak to rozważania religijne, mogą być czysto teoretyczne.Tymczasem możemy sobie wspólnie popływać w synagodze, wspominając budowniczych basenu, którzy nam tę atrakcję zafundowali:
Firmowa strona Synagogi "AQUATIC" Sp. z o.o., ul. Wroniecka 11A, 61-763 Poznań, 48 (61) 851-01-71, 48 516-024-525, biuro@aquatic-wroniecka.pl www.aquatic-wroniecka.pl    Opis turystycznej atrakcji
Tęsknię za Tobą Żydzie nad basenem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz