sobota, 20 sierpnia 2011

Mieszka w Niemczech, śpiewa po żydowsku o Matuszce Rosiji, ale brzmi bardzo rodzimo i swojsko
Zapraszam na 
"Yiddish Tango"
Koncert KARSTENA TROYKE & TRIO SHO

do Teatru Żydowskiego w Warszawie, 
w czwartek 1 września br. 
na godz. 20:30Wystąpią:
Karsten Troyke (Niemcy),
Jan Hermerschmidt (Niemcy),
Sara Bialas-Teneberg (Niemcy)
i Trio Scho (Ukraina/Niemcy)

Karsten Troyke (Niemcy) - aktor i piosenkarz, znany z interpretacji utworów w jęyku jidysz. Występował w słuchowiskach radiowych jako aktor dubbingujący i brał udział w wielu scenicznych projektach. Jego płyta „Yiddish Anders” (1992) oraz album z interpretacjami piosenek Georga Kreislera zostały z entuzjazmem przyjęte przez krytyków. W 1997 roku ukazał się krążek „Forgotten Yiddish Songs”, zawierający piosenki, których Karsten nauczył się od Sary Bialas-Tenenberg, a dotąd nie zostały wydane. Rodzina Troyke była prześladowana przez nazistów: ze strony matki jako komuniści, a ze strony ojca jako niemieccy Żydzi. Karsten już jako dziecko miał kontakt z ludźmi mówiącymi w jidysz, później zaczął przenosić partyzanckie pieśni w jidysz na scenę i wreszcie nauczył się tego języka oraz jego bogatego folkloru. Jidysz Troyke brzmi bardzo rodzimo. Karsten jest jednym z ostatnich „Ambasadorów Mameloshn (języka jidysz)”.


TRIO SCHO – trzech muzyków: Desatnik Gennadij (śpiew, skrzypce, gitara), Valery Khoryshman (akordeon i śpiew), Walerij Pysarenko (kontrabas, śpiew), zostało założone w Połtawie na Ukrainie w 1991 roku, aby grać swoje ulubione stare rosyjskie piosenki swingowe i evergreeny. W 1994 roku Scho udało się do Niemiec na kilka występów w dawnym Berlinie Wschodnim. Stały się one symbolem nowego zjednoczonego Berlina z muzyką Europy Wschodniej i rosyjskim akcentem. Trio Scho uczestniczyło w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, artyści stworzyli również kabaret i śpiewali standardy jazzowe. Od 1997 roku zaczęli nagrywać płyty z Karstenem Troyke, ostatnia nosi tytuł „Tango jidysz”.

JAN HERMERSCHMIDT – jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy przy produkcji piosenek klarnecistów w Niemczech. Jest współzałożycielem niepowtarzalnego, innowacyjnego zespołu Ahava Raba, który odgrywał istotną rolę na światowej scenie muzycznej. Od końca lat osiemdziesiątych współpracuje z Karstenem Troyke. Hermerschmidt jest też członkiem znanego zespołu klezmerskiego Aufwind z Berlina, który występował między innymi w spektaklu teatralnym „Getto” Joshuy Sobola w Berlinie. Unikalny i wielowymiarowy sposób gry Hermerschmidta pozwala mu przywołać na scenie niezliczoną ilość muzycznych barw i tradycji: jazz, muzykę bałkańską, klezmerską i klasyczną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz