piątek, 5 sierpnia 2011

Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską w Sopocie

Trwają VI Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską w Sopocie. Malowniczo położony tuż przy sopockim molo Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej to miejsce w którym ta kultura zawsze znajdowała przyjazną przystań. 
Dr Jarosław Balcewicz jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz wiceprzewodniczącym zarządu gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.


Foto z Dziennika Bałtyckiego - © Materiały prasowe


Przedstawienia, koncerty, warsztaty, projekcje i wykłady – tak w skrócie przedstawić można wyjątkowo bogaty program tegorocznych Międzynarodowych Spotkań z Kultura Żydowską. Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie zaprasza do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które trwa od 24 lipca i potrwa do 28 sierpnia 2011 r.
 
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską jest premiera muzycznego spektaklu „Mimaamakim” realizowanego przy współpracy artystów z Polski i Niemiec. Będzie to połączenie awangardowej muzyki współczesnej, skomponowanej przez Adama Żuchowskiego, z wierszami wybitnych poetek żydowskich – Anny Margonin, Dory Teitelboim, Kadyi Molodowsky, Rayzel Żychlińskiej i Rokhl Korn.

Kolejnymi muzycznymi propozycjami Teatru Atelier są występy zespołów klezmerskich oraz grupy Mikołaja Trzaski. Jako pierwsi zaprezentują się muzycy  Pressburger Klezmer Band – słowackiego zespołu, który łączy w swojej twórczości tradycyjną muzykę żydowską z elementami jazzu, reggae i bałkańskiego folku.
André Ochodlo
aktor, pieśniarz, organizator MSKŻ
Fot. www.andre-ochodlo.com
W podobnej stylistyce utrzymane są utwory Max Klezmer Band, składu mającego na swoim koncie występy w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Luksemburgu, a nawet na Jamajce. Na występ Mikołaja Trzaski i towarzyszących mu artystów składają się eksperymenty dźwiękowe, będące próbą skonfrontowania różnych wizji muzyki jazzowej z tradycją klezmerską. Jako ostatni podczas sopockich spotkań zagra zespół Grooveheadz, czyli bułgarsko-czesko-rumuńska kooperacja spod znaku muzyki funk i rock.
Szczególną propozycją organizatorów jest projekt muzyczny „Marne Teg”. Jego program oparty jest na wierszach poetów piszących w języku jidysz, między innymi Schmula Jakoba Imbera, Dovida Kenigsberga, Mosche Silburga, Melecha Chmelnitzkiego, Bera Horowitza i Bera Schnapera. Ich twórczość, przejmujące poetyckie świadectwo losu żydowskiego, tułaczki i emigracji, przeżywała niezwykły rozkwit w latach 20. ubiegłego stulecia, a jej tragicznym kresem okazała się II Wojna Światowa i holocaust, kiedy większość z tych poetów zginęła z ręki nazistów. Za muzyczną oprawę przedsięwzięcia odpowiedzialny jest kompozytor Marek Czerniewicz.

Podczas przedsięwzięcia w Sopocie goszczą również aktorzy czeskiego Teatru Arena, którzy zaprezentują przedstawienie „Jubileusz”, autorstwa wybitnego dramatopisarza węgierskiego Georga Taboriego.
Dodatkowo w ramach wydarzenia w klubie Atelier odbywa się projekcja filmów z Muzeum Żydowskiego z Bratysławy i wykład Dr Katalin Pécsi Pollner na temat losów kobiet w czasie wojny. Prowadzone również są warsztaty języka hebrajskiego i jidysz.
♦ Szczegóły na www.teatratelier.sopot.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz